niedziela, 16 lutego 2014

Druga Szansa - Katarzyna Berenika Miszczuk


Tytuł: Druga Szansa
Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Wydawnictwo: Uroboros

Witajcie w świecie Juli, dziewczyny, która nie wie kim jest. Nasza główna bohaterka budzi się w ośrodku Druga Szansa, miejscu, gdzie trafiają osoby z problemami natury psychicznej. Julia nie poznaje własnego odbicie w lustrze, nie ma pojęcia jak znalazła się w Drugiej Szansie, ani co się stało z jej rodziną. Co jest w tym najgorsze? Zamiast odpowiedzi na jej pytania, codziennie podawane jej są leki, które mają „wspomóc” jej terapię. Julia uświadamia sobie, że z tym ośrodkiem jest coś nie tak. Pielęgniarze zachowują się jak strażnicy więzienni, w nocy słyszy głos kobiety wołający ją „ Karolina”, inni pacjenci zachowują się jak zombie, no może oprócz Adama, chłopaka starszego o dwa lata od Juli, z którym nawiązuje dość bliską znajomość, no i są jeszcze te okropne kruki dobijające się do okna!

                                                             „Otwórz oczy…”

Autorka sprawnie mami czytelnika i otumania go podczas lektury kłamstwami, wymówkami i niedopowiedzeniami. Sama Julia do końca książki ma wątpliwości co się wydarzyło naprawdę, a co jest tylko wytworem jej wyobraźni. I nie dziwię się jej! Podczas lektury nie wiedziałam, czy może to Julia ma poważny problem natury psychicznej i terapeuci chcą jej pomóc, czy to pracownicy Drugiej Szansy coś ukrywają, a dziewczyna jest ofiarą jakiegoś spisku. Cóż tu dużo mówić – jest to gra. Pytanie brzmi czy dziewczyna się podda i zacznie wątpić w samą siebie?

Jedna z ilustracji znajdujących się w książce.
Na uwagę zasługuje również klimat książki, horrorem nazwać jej nie można, ale (z własnego doświadczenia) odradzam czytania niektórych fragmentów o 3 w nocy, a może polecam, jeżeli chcecie się naprawdę wczuć w klimat nocnych eskapad naszej bohaterki…

Po raz kolejny nie zawiodłam się podczas czytania książki pani Miszczuk, już nie mogę się doczekać jej następnych twórczości!
P.S. Autorka oznajmiła, że już skończyła ją pisać, teraz tylko czekać na wydanie!

Moja ocena: 9/10

4 komentarze:

 1. Autorkę znam z "Ja, diablica", czym zdobyła moje serce. Muszę w końcu zabrać się za kolejne części, a później rozejrzeć się za "Drugą szansę", gdyż kusi mnie ta lektura. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To chyba trzecia recenzja książka autorki jaką czytam dzisiaj i z każdą książka coraz bardziej mnie przyciąga! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam na półce "Ja, diablica" dostałam w 2012r i jeszcze nie przeczytałam ! a tu już tyle nowych pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tą książkę już dwa razy i jest świetna! Czytałam tą powieść w środku nocy, kiedy na dworze szalała burza. Nie trzeba wspominać, że miałam problem z zaśnięciem. Uwielbiam sposób w jaki autorka nami manipuluje i tak samo do końca nie wiedziałam w co wierzyć. Zakończenie idealne i nieprzewidywalne, Miałam mnóstwo teorii, ale że to....w życiu bym nie przypuszczała.
  Powodzenia w prowadzeniu bloga :)

  OdpowiedzUsuń